Özel Okul Öğretmenlerinin Özlük Hakları

Sosyal Güvenlik Kurumu son dönemde özel sektörde faaliyet gösteren okul, dershane ve etüt merkezlerini mercek altına yatırarak kayıt dışı çalışmaları ve çalışanları tespit etmek üzere kapsamlı bir çalışma içine girdi. 4 bine yakın özel eğitim ve öğretim kurumunun incelendiği çalışmanın 60 bin civarında öğretmeni de yakından ilgilendirmesi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen bu çalışmaların geniş ilgi görmesine sebep oluyor. KPSS ile devlet bünyesinde çalışmak isteyen öğretmenler devlete sırtını yaslayarak garanti emeklilik hayalleri kursa da, atanma sorunlarıyla daha fazla müdahale edemeyeceğine inanan binlerce öğretmen özel sektörün yolunu tutuyor. Zaten internet sitelerinde yayınlanan öğretmen iş ilanları da her gün on binler tarafından okunuyor ve kariyer sitelerinin de en çok ilgi gören bölümleri öğretmenleri ilgilendiren iş ilanlarının yayınlandığı iş fırsatları bölümleri oluyor.

Yapılan bu araştırmada Sosyal Güvenlik Kurumu binlerce kurum ve öğretmenle ilgili kesin saptamalarda bulunduğu ve bu yılın ilk aylarından itibaren de tablo ortaya çıkmaya başladı. Geçen sene başlatılan incelemeler neticesinde günümüze dek geçen süre içinde, özel sektörde öğretmen olarak çalışanların ortalama olarak 2 bin 500 lira brüt maaş aldığı görülüyor. Yapılan çalışmalar neticesinde Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde görevlendirdiği öğretmenlerin brüt maaşını 2.200 ile 2.800 lira arasında göstermeyen özel eğitim kurumlarına ise ceza yağdırdı ve hala da yağdırmaya devam ediyor. Maaşların düşük gösterilmesi neticesinde uzun zamandır mağdur duruma düşen öğretmenlerin şikayetlerini göz önüne alan Sosyal Güvenlik Kurumu, özel eğitim kurumlarının düşük prim yatırarak daha fazla kar elde etme çabasını engelliyor.

Özel eğitim kurumlarının çalıştırdığı öğretmenlerin brüt maaşını düşük göstererek primlerden tasarruf etmeye çalışma çabasını fark eden Sosyal Güvenlik Kurumu bu hamlesi ile geçtiğimiz yıldan beri yüzlerce farklı özel eğitim kurumuna on binlerce lira ceza kesti. Dimyat’a pirince giderken fena halde evdeki bulgurdan olan özel eğitim kurumlarının artık brüt maaş gösterimi konusunda daha dikkatli davrandığı da gözden kaçmıyor. Özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin özlük haklarının korunmasına yönelik daha da kapsamlı çalışmalar yapılması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>